Neuro Linguistic Programming

מה זה NLP?

האם אתם מחפשים להשתחרר מפחדים, מחרדות, מהרגלים שליליים, מתגובות לא נשלטות, מאמונות שמגבילות אתכם? NLP מאפשר להשתחרר מכל אלה ולפתח דרכים חדשות ואפקטיביות  להגיב כמו שאנו רוצים להגיב, להרגיש כמו שאנחנו רוצים להרגיש ולחיות את החיים שאנו ראויים לחיות!

NLP, שנבנה על סמך מודלים שעובדים בהצלחה, הוכח בפועל ובמחקרים ככלי היעיל ביותר להשגת תוצאות חיוביות במהירות, בקלות ולאורך זמן.

NLP הוא "מדריך למשתמש במוח" שמאפשר לנו להבין  איך המוח פועל וכיצד להשתמש בשפת המוח כדי להשיג בעקביות את המטרות שלנו פעם אחר פעם. כיום בזכות הידע הנרחב של מדעי המוח, ניתן  לעשות שינויים משמעותיים שמחזיקים מעמד לאורך זמן וניתן ללמוד ולתקשר באופן שיוצר השפעה ומשיג עבורנו את התוצאות שאנחנו שואפים אליהן.

Neuro – מערכת החושים שלנו מעבירה מסרים למערכת העצבית במוח, ודרכה מעובד כל המידע שאנו קולטים באמצעות הראיה, השמיעה, התחושה, טעמים וריחות. הטיפול נוגע גם במערכת העצבית.

Linguistic – התהליכים הנוירולוגים מיוצגים במוח שלנו על ידי שפה ותקשורת, לצורך יצירת משמעות ובעזרת השפה ניתן גם לאבחן וגם לטפל בחרדות, פחדים, פוביות, בטחון עצמי נמוך, תקיעויות, כעסים ועוד.

Programming – חשיפת ה"תוכנות" שאנו מריצים בתקשורת הפנימית שלנו עם עצמנו ועם אחרים ואיך "לתכנת" אותן מחדש כדי שההתנהגות והתקשורת תהינה אפקטיביות עבורנו.

איך התפתח ה- NLP?

כשלמדתי NLP בלונדון אצל ד"ר ריצ'ארד בנדלר, מתמטיקאי, איש מחשבים ומייסד השיטה, הוא סיפר שתמיד אמרו לו: "תלמד מטעויות", אבל אף פעם לא לימדו אותו ללמוד מהצלחות. הוא רצה דווקא ללמוד מאנשים מצליחים בתחומם ולבדוק אם אפשר ללמוד את "אסטרטגיית ההצלחה" שלהם ולשכפל אותה.

בתחילת שנות השבעים חבר ד"ר בנדלר לג'ון גרינדר, בלשן, כדי לחקור איך אנשים מסוימים מצטיינים במה שהם עושים. בנדלר וגרינדר צפו ותיעדו מטפלים מתחום הפסיכולוגיה: מילטון אריקסון – מייסד תחום ההיפנוזה, פריץ פרלס – מפתח תרפיית הגשטאלט וורג'ינייה סאטיר – פסיכותרפיסטית ומטפלת משפחתית מצליחה.

הם צפו בהם שעות רבות ותיעדו איך הם משתמשים בתנועות ובמחוות של הגוף, איך הם משתמשים בשפה ובמילים מסוימות, איזה שימוש הם עושים בקול, באינטונציה ובמקצב הדיבור. הם למדו את שפת הגוף שלהם ואת תהליכי החשיבה שלהם.

כשבנדלר וגרינדר השתמשו אחר כך באותם כלים שהם חקרו ולמדו, הם גילו דבר מדהים! הם השיגו תוצאות מצוינות מבלי להיות פסיכולוגים או מטפלים!

מתוך כך הם יצרו מודל וגישה חדשנית וקלה ללימוד וליישום, שמביאה תוצאות יוצאות דופן בזמן קצר – NLP.

כיום מיושמת השיטה ברחבי העולם ומביאה תוצאות מרחיקות לכת בתחום המכירות והשיווק, ספורט, כישורי פרזנטציה מול קהל, השגת מטרות, מצוינות אישית, טיפול בהתמכרויות, פוביות, חרדות, כעסים, בטחון עצמי, בעיות אכילה ועוד תחומים רבים.

איך NLP כך כך מהיר ואפקטיבי?

המוח האנושי הוא המחשב המתוחכם בעולם. NLP הוא בעצם ספר הוראות ההפעלה למוח.
האם אתה יכול לדמיין איך ייראו חייך כשתדע מה מפעיל אותך ואיך "לתכנת" את עצמך לפעול בדרך אפקטיבית ומשיגת תוצאות?
כל שינוי צריך להתבצע במקור, בשורש הבעיה, ולא רק בסימפטומים – לכן NLP כל כך אפקטיבי, מפני שהוא מטפל במרכז הפיקוד והבקרה – המוח.

איך NLP עובד?

אני רוצה להדגים לך איך המחשבות שלנו משפיעות על הרגשות וההתנהגות שלנו:
קח לך כמה דקות כדי ללמוד איך אתה יכול לשלוט ברגשותיך.

חשוב על חוויה נעימה שהייתה לך. התמקד ברגע ספציפי שבו הרגשת הכי נעים.
אולי תעלה לך תמונה, צליל או תחושה, כל מה שעולה נחשב בסדר…

קרב את התמונה אליך. הגדל אותה. הכפל אותה. שים לב מה קורה כשאתה מקרב את החוויה אליך. עכשיו חזק את הצבעים, עשה אותם חזקים וחדים. הגדל עוד את התמונה. איך אתה מרגיש עכשיו?

עכשיו, הרחק את התמונה. עמעם אותה. הפוך אותה לאפורה ומטושטשת, הקטן אותה עוד יותר, עד שתהפוך לנקודה קטנה.

איך זה משפיע על התחושות שיש לך?

עכשיו, קרב את התמונה שוב, החזר את הצבע, חזק את הצבעים, התאם את המאפיינים שלה כדי שתישאר נעימה כפי שאתה רוצה שתהיה.

אנשים מדווחים שהתחושות שלהם משתנות כשהם משנים את הצבעים, החדות, המרחק, הגודל של זיכרונותיהם.

עכשיו למדת לנטרל זיכרונות לא נעימים בקלות – הקטן אותם, עמעם אותם, הרחק אותם, הפוך אותם לשחור-לבן. רוב האנשים אינם יודעים שהם יכולים להשפיע מיידית על רגשותיהם והתנהגותם על ידי משחק פשוט במאפיינים של החשיבה שלהם.

ברגע שתלמד איך לעבוד עם NLP ואיך NLP יכול לעבוד בשבילך, תוכל לשדרג את חייך  בקלות וביעילות.

אין צורך לפחד יותר, להתעסק בחרדות, להימנע מפעולות – NLP מאפשר לך להיות חופשי ומשוחרר, נטול מגבלות ובעיקר בשליטה על מחשבותייך, ולא להיפך